2012. március 29., csütörtök

Foltoskodás - tanfolyam

A Magyar Foltvarró Céh május 26-án egynapos rendezvényen kiállitást és tradicionális foltvarró tanfolyamokat tart sok más mellett. Meghivó, jelentkezési lap a céh honlapján található http://hunpatch.com
Nem én tartok tanfolyamot, csak szeretném az érdeklödök figyelmét felhivni egy tanfolyamra, amit Vidovszky Sári tart az atarashi technikáról. Mint a nevéből sejthetitek ez is egy japán technika és nálunk is igen elterjedt, sokan szivesen csinálják.
Én ebből a könyvből csináltam két kis kosárfélét. Az egyikbe egy cérnát tettem a másikba egy nyakláncot és mind a kettőt elajándékoztam. Természetesen nem fényképeztem le. A korábbi Hirfoltokban Endrődi Panni igen szemléletesen bemutatta a különféle módszereket. Érdemes elővenni é stanulmányozni, de Sári kész mintákat hoz bemutatni és a helyszinen lehet megcsinálni.
Ezt az internetről vettem le egy példa a bemutatóhoz. Én ezzel a technikával a Klematis kiadó könyvéből készitettem varrótű tartót.
Ez két tűtartó. Mondhatjuk úgy, hogy ez egy tovább fejlesztett európai változat gyakorlati hasznositás.
Ez kinyitva négy kis lapocska ahová a tűket lehet rendeltetés szerint tenni. Az alsó az enyém (már kicsit leamortizálodott!) a felsőt kis unokahúgomnak csináltam, aki varrásra adta fejét. Nagyon örült neki.
Aki szeret kézzel varrni, annak ajánlom ezt a tanfolyamot, szép teritőket, párnákat, faliképeket és táskákat csinálhattok. A négyzetek (hatszögek, háromszögek stb.) közepébe a gondosan örzőtt japánmintás anyagok jól felhasználhatók és nem kell belőlük olyan sok.
Ez egy cseh foltvarró műve amit az interneten találtam. Sajnos nem tudtam tőle engedélyt kérni, mivel illusztrációként volt feltéve, de rajta van a neve és őt dicséri ez a szépség.

2012. március 25., vasárnap

Varrjunk együtt

Hopp Mónika inditott egy játékot, hogy 25 blokkot varrjunk meg, ő küldi a feladatot és év végén az összeállitott quiltet be kell mutatni. Én 100.-nak jelentkeztem, végül 101. lettem, de bekerültem a csapatba. Jelentkezésemkor megemlitettem, hogy csak március végén tudok nekikezdeni a munkának, de addig is figyelem a többieket. Figyelem szorgalmasan, gyüjtőgetek anyagokat is. Jó is, hogy nem kezdtem el rögtön dolgozni, mert sokminden nem volt világos, mekkorák legyenek a blokkok, milyen szinvilágú legyen, milyen blokkok lesznek? Igy nagyon jó, hogy csak most kezdtem el a munkát. Én úgy fogom fel, hogy ez nem olyan gyüjteményes, amikor blokkokat csinálunk, hanem a blokkon keresztül technikákat. Azt vettem észre, hogy elég nagy szabadsága van mindenkinek.
El is kezdtem a munkát, ahol magam irtam elő magamnak a szabályokat.
1. Csak meglévő anyagból varrhatok. Sok nagyon szép anyagom van, de ahogy nézegettem, akkor láttam, hogy nem egymáshoz illő anyagok, vagy nincs belőle elég.
2. A kész munka fázisait dokumentálom, hogy késöbb is visszakereshessem. Ha már gyüjtöttem mindenfélét, ne vesszen kárba.
A legnehezebb az első blokk készitése volt. Miért? Mónika 12x12 cm-es négyzetből indult ki, az orosz nő (Rolen) blogján, ahonnan származik a minta és ő egy amerikai nőtől vette át, 6" egy kiinduló blokk. Megtaláltam a blokk sablonjait egy könyvben, ott egy kész blok 15 cm. Az amerikai nő a kész takarót úgy készitette, hogy minden blokk egy alapszinből és más és más mintás anyagból készült. (egy csoporttársunk is készit ilyen takarót!)
Ime a kész takaró. Na én ezt választottam ki magamnak és úgy gondoltam, négy blokkból áll majd az első munka négyféle szinből. Hát a szin és minta kiválasztás volt a legnehezebb. Végül az első csak félretett anyag nyerte meg a tetszésemet.
Kékekből gondoltam, csináltam egy 12x12-es kiinduló négyzetből
Ez összeállitás előtt némi hibával, de igy is látszik, hogy a négy szin nem jön össze. Az egyik anyagában sem jó.  A blokk 20 cm-es. Na akkor csináltam 6" kiinduló négyzetből más kékekből.
Ez más más kékekből készült, technikailag ezen is vannak hibák, a blokk összevarrva 28 cm, de a kékek itt sem azok együtt, amiket akartam.
Igy 8 blokk mehet a "levesbe". Na azért nem oda fog menni, hanem ökoszatyrokra kerül egy-egy blokk és a régi szatyor új küllemben fog pompázni. Ott a csücsköknek nem kell összejönni, mivel a néyget szétszedem, ahol nem kocka alakú a közepe, az se baj. Szóval a lényeg, hogy a munka ne vesszen kárba és ne legyen belőle UFO.
Na akkor elővettem azt az anyagot, amit elöszörre kinéztem és csak azt használtam fel a fehérrel együtt. Késöbb még egy kék-zöld párosulhat hozzá ill. van egy rozsdabarna még. De most már megvannak az anyagok, megvan a méret kezdhetjük a munkát. A kész blokk (varrásráhagyással együtt) 20 cm-es. Ez jó méret, hiszen ha 25 blokkot készitünk az 5x5 plusz még széle, tehát kb. 1 m2-es nagyságú quilt lesz belőle.
Ime a kész blokk. Van egy kis hibája, nem figyeltem oda, de most már igy hagyom. Borinak, aki minden egyes fajtából kollázst készit, akkor küldöm el, mikor már legalább öt blokk lesz készen. Most, hogy tudom a méreteket, az anyagokat, gyorsabban fog menni.

2012. március 19., hétfő

Foltoskodás

Sajnos a blogomat nem mindig tudom olvasni. Muszáj valakit szerezni, aki tud javitani rajta. Van amikor megtudok nyitni egy-egy blogot, de van amikor egyáltalán nem. Irni se mindig tudok. De remélem ez a bejegyzésem megjelenik.
Most az elmúlt idő nagyon kevés foltvarrói tevékenységemről szeretnék beszámolni. Elöször egy ökoszatyorra akartam varrni valami diszt. Erre a legjobb a nagymama virágoskertje. Varrtam is egy blokkot, majd vékony nem ragasztós vliesre tettem, hogy ilyenformán tűzzem meg árokban. Hát ez nem sikerült. Erre mérges lettem és varrtam egy másik blokkot. De aztán úgy gondoltam, hogy elrejtsem a rosszul sikerült árokba tűzést, himző fonallal boszorkányöltéssel varrtam körbe.
Ime ilyen lett a két blokk. Ezután külön külön rávarrtam egy-egy szatyorra, a középső kis hatszöget letűztem. A sárga közepűt boszorkányöltéssel tűztem a szatyorhoz, a másikat pelenkaöltéssel.
Ime a két szatyor. Ajánlom, mert gyors és egyedivé lehet tenni egy szatyrot.
Más. A varrócsoportba mindig valami újat tanulunk, egy-egy blokkot, vagy valamilyen fajta technikát. Természetesen mutogatjuk az otthon készitett munkákat is. Az egyik társunk e-mail-ben elküldte milyen anyagot vigyünk magunkkal. Ott helyszinen kaptunk leirást, de mivel csak én vittem levágott csikokat, az én csikjaimból varrta meg a saját gépén a kiválasztott blokkot, amit többféleképpen lehet variálni. Én megörültem, mondván itthon csinálok még egy pár blokkot és azt fel lehet használni. Egyvalamivel nem számoltam (pedig tudom, csakhát....) Szóval ő a saját gépén 0,5 cm-es varrásszélességet használt, a méreteket inch-ben adta meg. Én itthon varrom az újabb blokkokta, hát méretben egészen mások. Kiderült, azért, mert az én gépemen 0.75 cm-es varrásszélesség van. Illetve én úgy tudtam, hogy 0,6 cm (1/4 "), de kiderült, hogy nem egészen úgy van. Úgyanis egy másik talp volt fönt, igy azon nincs 0,6 cm. Ezért a négyszögek helyett nekem nagyon szép téglalap született. Ha belegondolok, nem is olyan nagy a különbség, de mennyire oda kell figyelni. Most minden talpamat szigorú ellenőrzés alá vetettem.
Végül csak egy blokkot csináltam. A talpaknál oda kell figyelni, hogy az új talp a mi gépünknél hogy viselkedik. Nem biztos, hogy a mi gépünk beállitása az új talpnál is olyan marad, mint az eredeti talpaknál.